FN Tuşu Nedir? Ne İşe Yarar?

FN Tuşu Nedir? Ne işe Yarar?


FN (English: Function Name / Türkçe: Fonksiyon Tuşu) tuşu dizüstü bilgisayarlarda bulunan kısayol tuşudur. Dizüstü bilgisayarınızda bulunan birçok özellik kısayol tuşları içerisine gizlenmiştir ve onları kullanmak için FN tuşuna ihtiyacınız vardır. Örneğin bilgisayarınızın parlaklığını açmak istiyorsunuz fakat açamıyorsunuz. Bunun için öncelikle FN tuşunu etkin hale getirmeniz gerekebilir.FN Tuşunun Kazandırdığı Özellikler Nelerdir?

1.      Bilgisayarı Uyku Moduna alma
2.      Wi-Fi Bağlantısı Kesme / Açma
3.      Pil Tasarrufu Sağlama
4.      Parlaklığı Azaltma
5.      Parlaklığı Arttırma
6.      LCD Açma / Kapama
7.      Görüntü Çıkışı Sağlama
8.      Dokunmatiği Açma / Kapama
9.      Sessize Alma
10.   Sesi Azaltma
11.   Sesi Arttırma
12.   Dış Kontrast Sağlama
13.   Sanal Masaüstüne Geçiş Yapma
14.   Anlık Yedekleme Sağlama
15.   Windowsu Değiştirme
16.   Ekran Boyutunu Küçültme
17.   Ekran Boyutunu Büyütme
Tabii yeni nesil bilgisayarlarda daha fazla özellikler bulunmaktadır. Bunları FN tuşuna basarak rahat bir şekilde görebilirsiniz.

FN Tuşunu Nasıl Açarım? Nasıl Kapatırım?

FN tuşu sizden komut bekleyen bir tuştur. Çoğunlukla tek başına çalışmamaktadır. Örneğin ses arttırmak isterseniz veya parlaklığı arttırmak isterseniz FN tuşu ile birlikte yapmak istediğiniz eylemin ikonunun bulunduğu tuşa basarsınız. (Örneğin: FN+F3=Ses Arttırma) 
Fakat FN, bazen sürekli açık veya sürekli kapalı kalabilmektedir. Bunu aksi yöne çevirmek için Shift+Numlock veya Capslock+Numlock tuşlarına beraber basınız. Sorununuz büyük ihtimalle çözülecektir.
Bazı bilgisayar modelleri için farklı komutlar atanmıştır. Yorum kısmından bilgisayar modelinizi yazabilir, cevap arayabilirsiniz.

FN Tuşum Var Ancak Çalışmıyor Ne Yapmalıyım?

FN tuşu olan bilgisayarlarda ilk kullanımlarda çalışır ancak kullanıcının atmış olduğu format sonrasında veya kullanıcının FN tuşunu destekleyen driverları silmesi sonrasında FN tuşu pasif hale gelir ve bir daha kullanılamaz.
FN tuşunu tekrardan aktif hale getirebilmek için PHotkey adındaki uygulamayı internet üzerinden indirmeniz ve kurmanız gerekiyor. Kurulum işleminizi tamamladıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatın ve tekrardan FN tuşuna basın bu sefer sorunsuz şekilde çalışacaktır.
Alternatif olarak bilgisayarınızda driver eksik olmayıp bios ayarlarından da kapanmış olabilir. Onun ayarlamasını ise aşağıdaki gibi yapabilirsiniz (HP bilgisayar örnek alınarak anlatılmıştır);

  • Bilgisayarınızı yeniden başlatın.
  • HP yazısını gördükten sonra F10 tuşuna sürekli basarak BİOSa geçiş yapın.
  • Sağ ok tuşu ile System Configuration seçeneğine gelin.
  • Action Keys Modeyi Disable yapın.
  • F10 tuşuna tekrardan basarak çıkan seçeneği Yes olarak işaretleyerek bilgisayarı yeniden başlatın.
sorun çözülmüş olacaktır.

İyi Günler, cihAn b. :)


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Openload'dan Programsız Film / Video İndirmek 2017

Youtube Oynatma Listesi (Playlist) İndirme Programsız

Wifinizi Kullananları Görme / Engelleme